Thursday, May 18, 2023

Bohumil Hrabal - 10 knjiga (Městečko u vody Series, ...)

1. - Moritati i legende by Bohumil Hrabal:



Dvanaest priča, prvi put prevedenih na srpski, inspirisane su „krvavim“ poemama i legendama koje su se svojevremeno pripovedale na vašarima pred oduševljenom masom. 

Osluškujući anegdote ispričane u galami pivnice i brbljanja u berbernici gde se rešavaju „svetska pitanja“, koristeći nadrealističke rasprave i pisma koja su mu slali čitaoci da bi euforično hvalili ili najvulgarnije vređali njegova dela, Hrabal pretvara glas naroda u groteske i balade u kojima veliča običnog čoveka. 

Iako usredsređen na moderne teme, on uspešno čuva ono dirljivo-smešno i ono zastrašujuće-jezivo koje potiče iz folklora. 

"Moritati i legende" donose sve vrline proze velikog češkog pisca – crni humor, paradoks egzistencije, apsurd, tragično i komično. 

Među pripovetkama se posebno ističe "Legenda o Kainu", iz koje će nastati novela "Strogo kontrolisani vozovi" i istoimeni film Jiržija Mencela, nagrađen Oskarom.


2. - Strogo kontrolirani vlakovi by Bohumil Hrabal - film:


Radnja se događa potkraj 2. svjetskog rata u češkom gradiću Kostomlaty. 

Mladi Miloš Hrma završio je prometni tečaj i odlazi raditi na željezničku stanicu, kako bi s vremenom postao otpravnik vlakova. 

Šefa stanice najviše zanimaju golubovi koje uzgaja i posvećuje im se i u radnom vremenu, dok otpravnika vlakova Hubičku najviše zanimaju žene. 

I Miloš ima djevojku, kondukterku Mášu, no prilično je stidljiv i nesiguran. Nakon što provede ne baš uspješnu ljubavnu noć s Mášom, Miloš se pokuša ubiti, no spase ga i doktor mu savjetuje da potraži neku iskusniju ženu. 

Dok se i Miloš i Hubička bave svojim ljubavnim životom, Nijemci na bojištu doživljavaju poraze, a vlakovi sve češće lete u zrak. Jedan strojovođa obavijesti Hubičku da će i kroz njihovu postaju proći vlak pun streljiva i da bi netko na njega trebao baciti eksploziv...


3. - Časovi plesa za odrasle i napredne by Bohumil Hrabal:


Kratki roman, o istočnoj Evropi šezdesetih i o ljubavnim aferama i političkim intrigama. Možda najduhovitija Hrabalova knjiga. 

„Ovo je neobično zanimljivo štivo o istočnoj Evropi 60-tih godina. Pripovedajući o tom prostoru, najviše iz češke perspektive, Hrabal svoju priču ispunjava ljubavnim aferama i političkim intrigama. Čitalac se susreće sa primerima beskrajne duhovitosti, upečatljivim prizorima iz svakodnevnog života, sa scenama raspusnih karnevalskih događaja, ali i sa pretećim senkama koje se pojavljuju u svetu.” - Gojko Božović


4. - Klubovi poezije (Prebučna samoća) by Bohumil Hrabal:



Pohvala Pragu i povest o praškim krčmama sa uzbudljivom pričom o već ostarelom radniku na presi koji uništava i spasava knjige i koji tako, sa strane, posmatraju evropsku istoriju. 

„Hanta je razočaran, rezigniran, Vladimir se neprestano nalazi u stanju zaljubljenog iščekivanja velikih događaja. Međutim, obojica doživljavaju sudbinu Sizifa, posle svakog pada iznova počinju da guraju svoj balvan uzbrdo, smerom ka horizontu, svetlosti, gde nijedan protagonista nije svestan toga da još samo jedan korak nagore predstavlja put nadole. 

Njihova poezija se tako svaki dan iznova i iznova pili iz ljuske da bi potom nad sobom ugledali novi plafon jajeta, iza čije ljuske naslućuju nove sfere koje primamljuju.” - B. Hrabal


5. - Gradić gdje je vrijeme stalo by Bohumil Hrabal:


"Gradić gdje je vrijeme stalo" nostalgična je pripovijest s autobiografskim elementima u kojoj se pripovjedač prisjeća svog djetinjstva u razdoblju prije Drugog svjetskog rata, a temelji se na Hrabalovim doživljajima iz vremena kad je njegov otac bio upravitelj pivovare u Nymburku. 

 

Pripovjedač, dječak, središnji je lik u prvom dijelu, a poslije, u tekstu u kojem se lirsko izmjenjuje s grotesknim, u prvi plan dolaze članovi njegove obitelji i njihovi međusobni odnosi, uvijek na granici između ljubavi i netrpeljivosti. 

Tu je majka koja, poput djevojke, misli samo na kazalište i zabavu, otac koji slobodne dane i noći provodi u rastavljanju motocikla i automobila, djed koji u napadima bijesa sjekirom razbija stare ormare i bučni stric Pepin, običan radnik koji u pivovari obavlja najteže poslove, a zaradu troši u barovima s lijepim damama. 

Hrabal je svoj „rekvijem za izgubljena vremena“ – kako je Gradić nazvao Skvorecky – napisao početkom sedamdesetih, u razdoblju koje predstavlja vrhunac njegova stvaralaštva. 

No, zbog načina na koji je prikazan dolazak komunista na vlast, tekst nije mogao biti objavljen u tadašnjoj Čehoslovačkoj, te je 1974. objavljen u Innsbrucku, a tek 1991. u Pragu.


6. - Domaći zadaci iz marljivosti by Bohumil Hrabal:


Zbirka eseja jednog od najvećih čeških književnika druge polovine XX veka.


7. - Naklapala by Bohumil Hrabal:


U kuhinji je po zidovima visilo nekoliko tuceta prašnjavih slika. Gospođa Burganova je išla od slike do slike i ispod svake od njih postavljala stolicu, sa teškom se mukom pela na nju i mokrom krpom brisala platno, i odmah su zasenjujuće i blistave boje zasjale u kuhinji. 

Kuću je svakih pet minuta potresala detonacija sa vojnog poligona i u kredencu su zveketale šolje i tacne. Mesingani krevet na točkićima se sa svakom bačenom granatom pomerao, i gospođa Burganova je svaki put bacala pogled u pravcu eksplozija i svaki put govorila nežno: 

- Mangupi...


8. - Služio sam engleskog kralja by Bohumil Hrabal - film:


"Služio sam engleskog kralja" (češ. Obsluhoval jsem anglického krále) roman je češkog književnika Bohumila Hrabala. Napisan u vreme stroge komunističke cenzure, prvi put je objavljen 1971. u obliku samizdata u Ediciji reza (Edice Pedlice), značajnoj ilegalnoj izdavačkoj kući za samizdate. 

Zvanično i u obliku obične knjige objavljen je tek 1983. u izdanju Džez odeljenja muzičkog saveza. 

 

Roman pripoveda ispovest Jana Ditea, mladog hotelskog konobara, koji prepričava svoje avanture i sopstvenu viziju sveta iz perioda dok je služio u nekoliko čeških hotela. 

Sam Hrabal je tvrdio da je priču, koja će postati roman, čuo od šefa hotela Morska zvezda u varošici Sadska. Takođe je tvrdio da ga je napisao za 18. dana, a proces pisanja je objasnio rečima: „Kralj“ je pisan alla prima, pisan je kao kad putnički voz usred dana ulazi polako u veoma dug tunel, ili u tamnu mračnu noć. 

„Kralj“ je tekst koji se bojim da čitam, čak ne smem da pogledam ni jednu jedinu stranu. 

Pun komičnih, ironičnih i grotesknih situacija, roman je ispisan u obliku dugačkih paragrafa i neobično dugih rečenica. 

Kako je Džejms Vud, kritičar časopisa London rivju of buks, istakao: „Služio sam engleskog kralja“ je vesela, pustolovna priča, koja počinje u stilu avantura barona Minhauzena, a završava se suzama i samoćom; oblikom tipičnim za Hrabalova najveća dela. 

Na osnovu knjige snimljen je istoimeni film iz 2008. u režiji Jiržija Menzela.


Městečko u vody Series:



MV1 - Prvo šišanje (Městečko u vody #1) by Bohumil Hrabal
- film:


Prvo šišanje pripovijetka koja je napisana 1970., a objavljena 1976., prva je u nizu proza kojima je Bohumil Hrabal opisao Nymburk, gradić u kojemu je proveo djetinjstvo. 

U središtu događanja je Maryška, vesela, dinamična i lakomislena mlada žena koju njezin ozbiljni muž Francin, upravitelj pivovare, uzaludno pokušava obuzdati. 

Kad k njima dođe Francinov brat Pepin, u kratki posjet koji će potrajati nekoliko desetljeća, Maryška u njemu pronalazi zanimljivog sugovornika i partnera za razne ludorije, među kojima je i penjanje na dimnjak pivovare. 

A kad u gradić stigne prvi radio, Maryška zaključuje da je došlo vrijeme za skraćivanje suknje i kose... 

 

Premda je priča ispričana iz perspektive Hrabalove majke Maryške, idilični gradić i tajanstveni prostori pivovare viđeni su očima djeteta koje u običnim, svakodnevnim stvarima i događajima neprestano otkriva čarolije. 

 Godine 1981. Prvo šišanje je ekranizirao Jiry Menzel.


Casovi plesa za odrasle i napredne, Domaci zadaci iz marljivosti, Gradic gdje je vrijeme stalo, Prebucna samoca, Sluzio sam engleskog kralja, Prvo sisanje

  • Grupa:

IDENTIFIKACIONI (ID) BROJEVI:

SC:
1-100__101-200__201-300

301-400__401-500__501-600

Related Posts:

0 comments:

Post a Comment